Biden’dan Yarım Milyon Göçmene Vatandaşlık Planı

ABD Başkanı Joe Biden, Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde belgesiz göçmenlere vatandaşlık yolunu açtı. Yeni plan, ABD vatandaşıyla evli olan yasa dışı göçmenlere ve çocuklarına oturum ve vatandaşlık süreçlerini kolaylaştırıyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Biden’ın duyurduğu düzenleme, vatandaşlık hakkını genişletmek yerine başvuru sürecini basitleştiriyor. Artık ABD dışında oturum vizesi başvurusu yapmak yerine ülkeden ayrılmadan vize talep edilebilecek.

EN AZ 10 YIL ABD’DE YAŞAMA ŞARTI

Uygulamadan yararlanabilmek için en az 10 yıldır ABD’de bulunup 17 Haziran 2024 tarihinden önce bir Amerikan vatandaşıyla evlenmiş olmak gerekiyor. Evliliğin süresine dair herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Bu statüde yaklaşık 500 bin kayıtsız göçmenin olduğu tahmin ediliyor ve yaklaşık 50 bin Amerikan vatandaşının üvey evlatları da aynı haklardan yararlanabilecek.

3 YILLIK GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ VERİLECEK

Başvuru sahiplerine kalıcı oturumdan önce 3 yıl süreli geçici çalışma vizesi verilecek. Başvuruların yaz sonunda alınmaya başlanması beklenirken vize ücretinin ne olacağı henüz belirlenmedi.

Biden yönetimi ayrıca, ABD’ye çocuk yaşta gelen belgesiz göçmenlerin okula devam etmeleri halinde çalışma vizesi almalarını kolaylaştırdı.

Bu düzenleme Biden’ın güney sınırlarından gelen göçü sınırlama kararının ardından geldiği belirtilirken on binlerce belgesiz göçmenin yaşamını da iyileştirmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir