Apple bombayı patlattı, bu kadar uçuk bir yeniliği kimse beklemiyordu

Bu yenilikçi adım, teknolojinin sadece taşınabilir cihazlarla sınırlı kalmayıp yaşam alanlarımıza daha entegre hale geleceğinin bir göstergesi. Apple‘ın bu alandaki çalışmaları, kullanıcıların evlerinde daha konforlu ve verimli bir yaşam sürmelerini sağlama potansiyeline sahip.

Apple, piyasada dominantlığını sürdürebilmek ve kendi elektrikli aracını geliştirme planlarını terk ettikten sonra yeni gelir kaynakları olarak hizmet edebilecek devrim niteliğindeki bir sonraki ürünü bulma peşinde. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre şirketin araştırdığı alanlardan biri kişisel robotlar. Raporlara göre, robotlar ve elektrikli araçlar üzerine aynı anda araştırmaya başlayan şirket, insan müdahalesi gerektirmeyen bir makine geliştirmeyi umuyordu.

Apple bombayı patlattı, bu kadar uçuk bir yeniliği kimse beklemiyordu

Apple‘ın robotik projeleri henüz çok erken aşamalarda olsa da, Bloomberg, kullanıcıların evlerinde onları takip edebilen mobil bir robot üzerinde çalışmaya başladığını ve bir ekranı hareket ettirmek için bir robot kullanarak masa üstü bir cihaz geliştirdiğini belirtti. Sonuncusunun arkasındaki fikir, bir grup içinde tek bir kişiye kilitleyebilen ve muhtemelen daha iyi bir video arama deneyimi sunabilen, baş hareketlerini taklit edebilen bir makineye sahip olmaktı. Bu robotların kendi başlarına hareket edebilecekleri için şirket, navigasyon için algoritmaların kullanımını da araştırıyor. Rapor, Apple‘ın ev cihazları grubunun geliştirmesinden sorumlu olduğunu ve iptal edilen EV girişiminde çalışan en az bir mühendisin ekibe katıldığını belirtti.

Ancak, robotlar, insanların hayatlarında ihtiyaç duydukları telefonlar gibi değil. Apple, aklındaki robotlar için insanların “yüksek dolar” ödeyip ödemeyeceği konusunda endişeli ve yöneticiler, şirketin bu projeler üzerinde çalışmaya devam edip etmemesi konusunda hala bir anlaşmaya varamadı. Gurman daha önce, Apple‘ın EV’sini 100.000 dolar karşılığında satabileceğini bildirmişti – eğer bu doğruysa, şirketin gelirini büyütme potansiyeli daha yüksekti. Ancak Apple Car artık gündemde olmadığı için şirketin tüm dikkatini Vision Pro ve ev için yeni ürünlere, iPad’i andıran bir ekranı olan bir ev merkezi cihazı da dahil olmak üzere yönelttiği bildiriliyor. Elbette, Apple bu projeleri iptal edebilir ve gelecekte daha büyük paralar getirebilecek başka ürün sınıflarına yatırım yapabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir